

9 maja, na terenie bazy Powietrznej Gwardii Narodowej Ebbing w Fort Smith w Stanach Zjednoczonych, miała miejsce uroczystość ukończenia przez pierwszych polskich pilotów wstępnego etapu szkolenia na samolotach F-35.
Na razie kurs w zakresie przeszkolenia podstawowego na nowy typ myśliwca (tzw. Transition Course) ukończyło dwóch polskich pilotów. Ponieważ jednak obaj mają zostać instruktorami szkolącymi kadrę lotniczą w kraju, to zaraz potem rozpoczną dodatkowy kurs o nazwie Instructor Pilot Upgrade Course.
Ogółem do przeszkolenia na samoloty F-35A wyznaczono 24 pilotów. Na początek są to doświadczeni lotnicy z Krzesin i Łasku, którzy dotychczas latali na F-16C/D. Później będzie to mieszanka pilotów po F-16 oraz świeżo upieczonych absolwentów Lotniczej Akademii Wojskowej. Podczas procesu selekcji szczególny nacisk kładziony jest na umiejętności analityczne, samodzielność oraz zdolność do działania w modelu dowodzenia przez cele (Mission Command). Generalnie przewiduje się wysłanie pilotów w siedmiu grupach. Szkolenie do poziomu instruktorskiego dla dwóch wybranych osób zajmuje 10 miesięcy, a dla pozostałych przewidziano kurs sześciomiesięczny.
W ramach przygotowań do eksploatacji F-35, Polska cały czas rozwija również krajowe zdolności szkoleniowe. Szkolenie na samolotach M-346 Master w Dęblinie zostało certyfikowane jako równoważne z amerykańskim szkoleniem na T-38 do poziomu IFF (Introduction to Fighter Fundamentals). To pozwoli na szybsze i tańsze szkolenie polskiego personelu. Ponadto nasz kraj zakupił w USA osiem pełnych symulatorów misji (Full Mission Simulator), w których szczegółowo odwzorowano kabiny F-35.
Polska zamówiła 32 myśliwce F-35A Lightning II w wersji Block 4, z których pierwsze mają trafić do kraju w 2026 roku. Pozostałe myśliwce powinny sukcesywnie przylatywać do 2030 roku w tempie po 4-6 egzemplarzy. Będą one stacjonować w 32 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Łasku oraz w 21 Bazie Lotnictwa Taktycznego w Świdwinie. Wprowadzenie F-35 do służby w Polskich Siłach Powietrznych stanowi istotny element modernizacji technicznej i zwiększenia zdolności obronnych kraju.