22 czerwca niemiecki Federalny Urząd Bundeswehry ds. Wyposażenia, Informatyki i Wsparcia Technicznego podpisał umowę z Diehl Defence na zakup sześciu jednostek ogniowych naziemnego systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM.
Diehl Defence jako główny wykonawca dostarczy Bundeswehrze pierwszą jednostkę ogniową w 2024 roku a pozostałe zostaną przekazane do 2027 roku. Zamówienie zamknie istniejącą lukę w zakresie naziemnej obrony powietrznej w siłach zbrojnych Niemiec i wzmocni obronę narodową i sojuszniczą. Dzięki przeszkoleniu, jakie przeszli na wojskowych poligonach żołnierze ukraińscy, niemieckie lotnictwo jest już zaznajomione z tym systemem. Jednocześnie zakup IRIS-T SLM dla Niemiec oznacza początek realizacji promowanej przez Berlin inicjatywy European Sky Shield Initiative (ESSI), do której mogą dołączyć kolejne kraje.
IRIS-T SLM składa się z kilku (standardowo trzech) wyrzutni rakiet po 8 pocisków każda, radaru i stanowiska dowodzenia. System ma 24 kanały celowania i jest przeznaczony jest do zwalczania zagrożeń ze strony samolotów, śmigłowców, rakiet i dronów wroga na dystansie do 40 km i wysokości do 20 km. Uzupełnieniem zestawu są elementy pomocnicze, takie jak warsztat, zapas części zamiennych i pojazdy przeładunkowe. System charakteryzuje się wysoką mobilnością i możliwością zwalczania wielu celów przy niewielkich wymaganiach w zakresie obsługi pojazdów.
System IRIS-T SLM pokazał się już z bardzo dobrej strony podczas działań bojowych na Ukrainie. Według Sił Zbrojnych Ukrainy system osiągnął 100-procentową skuteczność nawet w odpieraniu zmasowanych ataków rosyjskich, obejmujących więcej niż 12 celów powietrznych.
Diehl Defence jest integratorem wszystkich komponentów dla systemu IRIS-T SLM, a także produkuje wyrzutnię rakiet i pociski kierowane. Z kolei Hensoldt odpowiada za dostawy wielofunkcyjnych radarów TRML-4D. Oprogramowanie Integrated Battle Management Software Fire Control (IBMS-FC) dla stanowiska dowodzenia pochodzi od firmy Airbus.