Grupa WB i jej spółka MindMade proponują służbom państwowym system cyfrowej ochrony granic i infrastruktury krytycznej Amsta. Dzięki niemu użytkownik ma świadomość sytuacyjną dla danego rejonu lub obiektu. System jest już stosowany do dozoru polskiej granicy państwowej.
System Amsta opracowano w oparciu o rozwiązania bazujące na algorytmach sztucznej inteligencji. Tworzą go m.in. sensory sejsmiczne (z sieciami neuronowymi) i obrazowe, sieć łączności i stanowiska kierowania. Sensory są umieszczane w ziemi i służą do wykrywania obiektów poruszających się po gruncie. W czasie działania dokonywana jest analiza fal sejsmicznych. W oparciu o algorytmy przeprowadza się klasyfikację na ludzi i pojazdy. W wersji przenośnej, sensory umieszczona na powierzchni gruntu mogą być stosowane do zabezpieczenia stanowisk pododdziałów wojskowych.
Po wykryciu intruza następuje przesyłanie o nim sygnału alarmowego i klasyfikacja wraz ze wskazaniem sektora, w którym się on pojawił. Algorytmy przetwarzające informacje i wzorcowa baza sygnatur sejsmicznych maksymalnie ograniczają liczbę fałszywych alarmów. Zasięg wykrywania człowieka dla sensora wynosi 75 m, a ciężkiego pojazdu do 500 m. Możliwe jest także wykrywanie nisko lecących śmigłowców i dronów.
W ramach systemu można zastosować również montowane, np. na drzewach, kamery telewizyjne KD-20 o zasięgu 260 m i niechłodzone termowizyjne KD-20T o zasięgu 320 m. W systemie można także stosować głowice KD-20 PTZ z kamerą światła dziennego i termowizyjną z obiektywami zmiennoogniskowymi. Mogą one obserwować przestrzeń w zakresie 360°, a kąt obserwacji w pionie wynosi 90°. Z użyciem głowicy można wykrywać pojazdy z 7 km, a klasyfikować je z odległości 1,1 km. W sensorach wizyjnych zastosowano zaawansowane algorytmy analizy obrazu.
Wchodząca w skład systemu sieć łączności może być bezprzewodowa lub przewodowa. Transmisja danych może się odbywać na poziomie lokalnym LCS lub odległym DCS. W tym pierwszym maksymalny zasięg transmisji w terenie otwartym dochodzi do 2 km. W przypadku DCS przewiduje się komunikowanie za pośrednictwem łączności specjalnej częstotliwościami przydzielanymi użytkownikowi lub z użyciem sieci telefonii komórkowej. Wymiana danych w DCS prowadzona jest za pośrednictwem serwera. W systemie przewidziano zastosowanie urządzenia zwiększającego zasięg jego działania. Jego zadaniem jest nadawanie i odbiór sygnałów sterujących od czujników sejsmicznych lub kamer. W przewodowej sieci łączności przewidziano natomiast zastosowanie światłowodów. Dane z sensorów sejsmicznych i obrazy z kamer są przekazywane do stanowiska kierowania.
Aplikacja w sposób ciągły odbiera dane i dokonuje ich wizualizacji na laptopie operatora. System Amsta stwarza także możliwość integracji z powietrznymi bezzałogowcami lub innym wyposażeniem do obserwacji i nadzoru. Dopełnieniem systemu mogą być również radary.