2 lipca izraelskie ministerstwo obrony ogłosiło decyzję o zamówieniu kolejnych 25 wielozadaniowych samolotów bojowych F-35I Adir.
Ostatnie tego typu zamówienie na F-35 zostało złożone w listopadzie 2016 roku, kiedy to poinformowano, że Izrael wykorzystał wcześniej zapisaną w kontrakcie opcję na 17 samolotów, co zwiększyło wówczas łączną liczbę nabywanych egzemplarzy do 50. Na chwilę obecną wiadomo o przebazowaniu do Izraela 36 myśliwców tego typu, które weszły w skład trzech jednostek bojowych: 116. eskadry „Lwy Południa”, 117 eskadry „Pierwszej Odrzutowców” i 140. eskadry „Złoty Orzeł”.
Warto przypomnieć, że uwikłany w liczne konflikty z sąsiadami Izrael wiedzie prym wśród zagranicznych użytkowników F-35 w wykorzystaniu operacyjnym tego typu samolotów. 6 grudnia 2017 roku izraelska 140. eskadra jako pierwsza zagraniczna jednostka F-35 uzyskała wstępną gotowość bojową (wcześniej były to tylko siły zbrojne USA). Izraelskie Adiry jako pierwsze na świecie zrzuciły uzbrojenie w warunkach bojowych na irańskie składy broni i amunicji rozmieszczone na terytorium Libanu i Syrii. Pierwszy tego typu atak z użyciem F-35I miał przypuszczalnie miejsce 24 kwietnia 2018 roku pod miastem Aleppo na północy Syrii. Z kolei 15 marca 2021 roku doszło do pierwszego na świecie operacyjnego przechwycenia przez F-35 obiektu latającego. Wówczas izraelskie maszyny, działając skrycie poza własnym terytorium, zestrzeliły dwa bezzałogowce Szahid-197 produkcji irańskiej, których celem było przetransportowanie broni palnej do Strefy Gazy.
F-35I Adir dysponuje możliwościami, które pomagają Izraelowi utrzymać zdecydowaną przewagę techniczną nad innymi krajami regionu. Przeciwnicy nie ustają jednak w wysiłkach zmierzających do modernizacji swoich sił powietrznych i obrony przeciwlotniczej. Ostatnim przykładem takich działań jest oficjalnie ogłoszenie przez Iran zakupu eskadry rosyjskich Su-35. Nabycie przez Izrael następnych 25 samolotów F-35I stanowi więc kolejny krok, mający na celu utrzymanie dominacji nad pozostałymi państwami Bliskiego Wschodu.